YEŞİL ÇAY GERÇEKTEN KİLO VERMEYE YARDIMCI MIDIR?

 

Yeşil Çayın Yapısal Özellikleri

Yeşil çay, çay yapraklarının toplanır toplanmaz hızla kurutulması ile elde edilen ve kurutulurken oksijenle tepkimeye girmesine izin verilmeyen bitkisel çaylardandır.Dünyada üretilen tüm çayların içerisinde %20’lik pay ile genellikle Asya ülkelerinde tüketilmektedir. Çayın yapısında çok farklı  yapıda ve özellikte kimyasal bileşikler bulunmaktadır. Bunların başlıcaları : enzimler, polifenoller, alkoloidler, azotlu bileşikler, karbonhidratlar, pigmentler, vitaminler, organik asitler, minerallerdir.İçerik olarak birbirine benzeyen içecekler olan yeşil ve siyah çaylar, antioksidan etkilerini farklı biyolojik aktif maddelerle gösterirler.Yeşil çayın ağırlık olarak %20-40’ı polifenollerden oluşur ve bunun da %60-80’i kateşinlerdir. Epigallocatechin gallate (EGCG) çayın içinde en fazla bulunan ve üzerinde en fazla araştırma yapılan kateşindir.Hem siyah hem de yeşil çayda kafein ve antioksidan bulunmasına rağmen yeşil çaydaki kafein oranı daha düşük ancak daha az işlem gördüğü (fermentasyon) için antioksidan miktarı daha fazladır.

Obeziteye nasıl etki eder?

  •         Fazla kilo ve obezite her geçen gün daha fazla insanı ve toplumu tehdit eden bir sağlık sorunu haline gelmektedir.
  • Pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de doğal ve bitkisel ürünlere olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır.
  • Çay özellikle de yeşil çay, kilo vermek amacıyla çok fazla tercih edilmektedir.
  • Çayda bulunan kafein ve kateşinler vücut ağırlığı ve enerji harcaması üzerinde oldukça etkilidir.
  • Kafeinin insanlarda metabolik hızı arttırdığı ve böylelikle yağ yakımını sağladığı gösterilmiştir. Çayın kilo kontrolü üzerine etkilerinin araştırıldığı çalışmaların çoğunluğu yeşil çay ile yapılmıştır.
  • Yeşil çaydaki Epigallocatechin gallate (EGCG)  metabolik hızı arttırma etkisi yanında; yağ dokularının çoğalmasını,yeni yağ dokularının oluşumunu , yağ emilimini azaltır ve besin alımını kısıtlayarak obeziteyi engellediği çeşitli hücre kültürü ve hayvan çalışmalarında gösterilmiştir.

Peki nasıl kullanmalıyız?

  • Ortalama bir kupa yeşil çayda, 50-150 mg. arsında polifenol bulunuyor. Önerilen miktarsa günde 2-3 kupa yeşil çay veya 100-750 mg./yeşil çay ekstresi almaktır,

Sağlıklı günler dileriz..

 

DİYETİSYEN ECEM GÜZEL

MONETA ASSISTANCE

 

secure shoppingsecure shoppingsecure shoppingsecure shoppingsecure shopping

Online hizmetler doktorunuzun ile yapacağı yüz yüze muayenenin bir alternatifi değildir. Online görüşme ile tanı ve teşhis konulmaz ve tedaviniz düzenlenmez. Online hizmetler temel kapsamı sağlık konusunda danışmanlık içermektedir.

DİĞER PROJELERİMİZ
Moneta
Moneta Assistance
Moneta Healht Travel
Doktor Ekrani
Sunmed Card