KİLO VEREMEMENİZİN SEBEBİ PCOS OLABİLİR!

İlk kez 1935 yılında Stein ve Leventhal tarafından, yedi hastadan oluşan bir seride polikistik overler ve amenore görülmesi şeklinde belirtilmiştir.
Polikistik over sendromu tanı kriterleri*
1990 NIH tanı kriterleri
1. Kronik anovülasyon ve
2. Klinik ve/veya biyokimyasal hiperandrojenizm bulguları ve diğer etyolojik nedenlerin ekarte edilmesi

2003 Rotterdam yeniden gözden geçirilmiş tanı kriterleri*
1. Oligo-anovülasyon
2. Klinik ve/veya biyokimyasal hiperandrojenizm bulguları
3. Polikistik overler ve diğer etyolojik nedenlerin ekarte edilmesi
* Tanı için üç kriterden ikisinin bulunması gerekmektedir.

Erken teşhisin önemi!
PCOS, basit bir yumurtlama bozukluğu olmaktan çok, Tip 2 diyabet, dislipidemi ve kardiyovasküler hastalıklar gibi uzun dönemde önemli sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir.Bu sebeple erken dönemde yapılan teşhislerin tedavi açısından önemi büyüktür.

Polikistik Over Sendromu Belirti ve Bulguları
Aşırı tüylenme (hirşutizm),akne,ciltte yağlanma
Mensturasyonun olmaması veya düzensizliği (oligo-amenore)
Gebe kalamama
Obezite/özellikle abdominal obezite
Yumurtalıklarda çok sayıda kist oluşumu ile karakterizedir.

Polikistik Over Sendromu bulunan kadınların çoğunda özellikle karın bölgesinde yağlanma, kilo vermekte zorlanma, karbonhidrat tüketiminin artması ve hipoglisemik ataklar görülebilir.Hastaların laboratuvar incelemesinde over ve adrenal kökenli androjenik hormonlarda artış gözlenir. Ayrıca, LH düzeylerinde ve LH/FSH oranında artış olabilir. Hiperinsülinemi ve insülin direnci de görülebilmektedir.

PCOS’li hastalar diyabet yönünden risk altındadır. Yaş, beden kütle indeksi, artmış bel çevresi, artmış bel/kalça oranı ve birinci dereceden yakınlarda diyabet öyküsü PCOS’da diyabet risk faktörleri arasında sayılabilir.

Dengesiz ve düzensiz beslenme ve ağırlıktaki  artış (özellikle bel çevresindeki artış)bu hastalığın görülme sıklığını arttırmaktadır.Kilo kaybı, polikistik over sendromlu kadınlarda insülin düzeyinin düşmesini sağlar, böylelikle testesteron düzeyi azalmaya başlar ve sağlıklı yumurtlama olasılığı artmış olur.


Peki nasıl beslenmeliyiz?
Diyetin posa içeriği yüksek olmalıdır.Sebze, meyve, baklagil tüketimine ağırlık verilmelidir.
Glisemik indeksi yüksek besinler yerine glisemik indeksi düşük besinler tercih edilmelidir.
Hastaların 2-3 saat aralıklarla besin tüketimi sağlanarak, kan şekerinin belirli bir seviyede seyretmesi sağlanabilir.
Basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratlar tüketilmelidir.
Her öğünde doğru karbonhidrat kullanımı ve yeterli protein tüketimi hipoglisemi ataklarını da kontrol altında tutmaya yardımcı olur.
Polikistik over sendromlularda  multidisipliner yaklaşımın önemi vurgulanmalıdır(doktor, diyetisyen, psikolog) ve kişiler bu şekilde takip edilmelidir.
Sonuç olarak; hastaya egzersiz, uyku düzeni ve medikal geçmişine uygun kişiye özel olarak  doğru bir beslenme programı hazırlanması polikistik over sendromunun tedavisi açısından büyük önem taşımaktadır.
Beslenme uzmanınızdan destek almak tüm bu sebeplerden dolayı çok önemlidir. Böylelikle obezitenin neden olduğu risk faktörleri ortadan kaldırılmış ve hastalığın tedavisine büyük bir katkı sağlanmış olacaktır.

Diyetisyen Ecem GÜZEL

Moneta Assistance

secure shoppingsecure shoppingsecure shoppingsecure shoppingsecure shopping

Online hizmetler doktorunuzun ile yapacağı yüz yüze muayenenin bir alternatifi değildir. Online görüşme ile tanı ve teşhis konulmaz ve tedaviniz düzenlenmez. Online hizmetler temel kapsamı sağlık konusunda danışmanlık içermektedir.

DİĞER PROJELERİMİZ
Moneta
Moneta Assistance
Moneta Healht Travel
Doktor Ekrani
Sunmed Card